T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
DÜZCE / MERKEZ - Avni Akyol İlkokulu

Tarihçe

 

Genel Görünüm

 

 

1991–1992 eğitim-öğretim yılında, “Avni Akyol İlköğretim Okulu” olarak eğitim öğretime açılmıştır. Eyüp ŞENER’in kurucu müdür olduğu okulun açılışını, dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni AKYOL yapmıştır.

Okulun kurulduğu arsa, adının açıklanmasını istemeyen Uzunmustafa Mahallesi sakinlerinden bir bayan tarafından bağışlanmıştır. Okul binasının temeli atılıp, uzun bir süre inşaatına ara verilmiştir. Daha sonra Avni AKYOL’un Milli Eğitim Bakanı olmasından sonra, inşaata yeniden hız kazandırılıp, kısa sürede tamamlanmıştır.

O dönemin en donanımlı eğitim kurumu olarak hizmete açılan okulun bahçe ve çevre düzenlemesi de kısa sürede yapılmıştır. Öğrencilerin çeşitli sosyal ve kültürel etkinlilerini sunmak amacıyla okul bahçesine, Koruma Derneği ve Okul-Aile Birliği’nin katkılarıyla bir sahne yaptırılmıştır. Bu sahne, 1999 yılında meydana gelen depremden sonra bir tadilat yapılarak, mahalle kriz merkezi olarak kullanılmıştır. Daha sonra bir süre okulun idari binası olarak kullanılmış, şu anda da kantin olarak kullanılmaktadır.

1998 yılında, mevcut binanın ihtiyaca cevap vermemesinden dolayı, ilk yapılan binanın hemen arkasına 18 derslikli yeni bir binanın inşaatına başlanılmış ve kısa bir sürede bitirilmiştir. Yapılan bina, 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ve 12 Kasım 1999 Düzce depremi nedeniyle az hasar görmüştür. Depremden sonra yapılan onarımla kullanılır duruma getirilmiş olup, şu anda eğitim

öğretim bu binada sürdürülmektedir. Öncesinde kullanılan ve ilk yapılan ana bina ise, ağır hasarlı olduğundan Kasım 2003 tarihinde yıkılarak enkazı kaldırılmıştır.

Deprem sonrası bölgeyi görmek ve incelemek üzere Düzce’ye gelen, Almanya’nın İzmir Başkonsolosunun eşi, Rita UNGER, okulun durumunu görerek, 5 adet konteynır, iki ana sınıfı ve beş adet dersliğin bulunduğu prefabrik bir bina, anasınıflarının tüm donanımını, tam donanımlı bir ev ekonomisi atölyesini ve modern bir Fen Bilgisi laboratuarını okula kazandırmıştır.

Halen 3 idareci, 4 okulöncesi öğretmeni, 10 sınıf öğretmeninin görev yaptığı Avni Akyol İlköğretim Okulu´nda, 10 şube 230 öğrenci bulunmaktadır.,

Yayın: 21.01.2013 - Güncelleme: 21.01.2013 09:44 - Görüntülenme: 1164